کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟

اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، کامپوزیت دندان ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. ونیرها پوسته های نازکی هستند که جلوی دندان های شما قرار می گیرند تا ظاهر آنها را بهبود ببخشند. ونیرها تنها یکی از چندین راه برای تغییر ظاهر دندان های شما هستند. همانطور که از نام آن برمی آید، ونیرهای چینی سفارشی از پرسلن ساخته شده اند تا متناسب با دندان شما باشند. اما کامپوزیت ونیر اغلب از یک رزین همرنگ دندان ساخته می شوند.

کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر

چه کسانی می توانند کامپوزیت ونیر بگیرند؟

روکش های دندانی می توانند عیوب دندان را بپوشانند و لبخندی یکنواخت و درخشان به شما هدیه دهند. عیوب دندان شامل دندان های کج و بدشکل، دندان های شکسته شده، دندان های لکه دار و یا تغییر رنگ داده می  شود. کامپوزیت ونیر تنها در بخش جلویی دندان های شما قرار می گیرد و با لمینت دندان که کل دندان را پوشش می دهد متفاوت است. لمینت دندان همچنین به تراش دندان نیاز دارد در حالیکه کامپوزیت ونیر نیازی به تراشیدن دندان ندارد.

اگر دندان‌های شما شکل نسبتا خوبی دارند و فقط می‌خواهید ظاهر آن‌ها از جمله شکل یا رنگ آن‌ها را تغییر دهید، کامپوزیت ونیر ها می‌توانند انتخاب خوبی باشند. لمینت ها معمولا فقط برای دندان هایی استفاده می شود که آسیب بیشتری دیده اند. به عنوان مثال، اگر دندان شکسته ای دارید یا نیاز به کانال ریشه دارید لمینت ممکن است راه حل بهتری باشد.

انواع ونیرها

3 نوع ونیر وجود دارد که دندانپزشک شما ممکن است یکی از آنها را برای مشکل دندانی شما انتخاب کند: 

  • ونیر کامپوزیت مستقیم:

ونیرهای کامپوزیت مستقیم روکش هایی هستند که از مواد رزین کامپوزیت ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان شما اعمال می شود. زمان زیادی طول نمی کشد تا دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از ونیرها آماده کند و روند استفاده از آن کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

  • ونیر کامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین ونیرهای کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم در فرآیند اعمال است و نه مواد واقعی مورد استفاده آنها. ونیرهای کامپوزیت در روش غیر مستقیم مانند روش مستقیم ساخته می شوند با این تفاوت که آنها در آزمایشگاه دندانپزشکی آماده می شوند. شما مجموعه ای از روکش های موقت را تا زمانی که روکش های غیر مستقیم ساخته شوند دریافت خواهید کرد. در نوبت بعدی، ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان های شما اعمال می شود. ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم می توانند ساییدگی های بیشتری را تحمل کنند و در برابر شکستگی بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال، هزینه آنها بیشتر از ونیرهای کامپوزیت مستقیم است.

  • ونیرهای چینی

روکش های پرسلن به صورت سفارشی برای دندان های شما از پرسلن ساخته می شوند. دندانپزشک از دندان‌های شما قالب بر میدارد ، بنابراین روکش‌ها را می‌توان از قالب در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخت، فرآیندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در این زمان مجموعه ای از روکش های موقت دریافت خواهید کرد، درست مانند روکش های کامپوزیت غیرمستقیم. هنگامی که آنها آماده شدند، دندانپزشک ونیرهای چینی نازک را به جلوی دندان های شما چسبانده و آنها را به شکل طبیعی در می آورد.

مزایای کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر مزایای زیادی نسبت به پرسلن دارند که مهمترین آنها هزینه است. به طور متوسط، ونیر های چینی دو برابر گران تر از کامپوزیت ها هستند، که این موضوع برای برخی از افراد مهم است، به این معنی که باید تمامی هزینه ها را خودتان پرداخت کنید.

مزیت دیگری که کامپوزیت ونیر نسبت به پرسلن دارند این است که معمولاً کامپوزیت‌ها را می‌توان در حالی که در مطب هستید ساخت و آن را به درمان یک روزه تبدیل کرد. کامپوزیت ها مستقیماً روی دندان‌ها اعمال می‌شود جایی که می‌تواند توسط دندانپزشک شکل داده شود. ونیر شکل‌دار با استفاده از نور با شدت بالا سخت می‌شود، پس از آن می‌توان لایه‌های بیشتری از رزین را اعمال کرد و در صورت لزوم آن‌ها را شکل داد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. پس از اتمام، رزین باید صیقل داده شود تا ظاهری طبیعی تر و شبیه به دندان ایجاد کند. بنابراین روش کامپوزیت ونیر بسیار سریعتر از ونیر چینی است.

بدون شک بزرگترین مزیت ونیرهای کامپوزیت نسبت به پرسلن برگشت پذیری است. پرسلن نیاز به تغییر شکل دندان های طبیعی شما دارد تا برای روکش مناسب شود. هنگامی که صحبت از کامپوزیت ها می شود، حداقل کار آماده سازی روی دندان های طبیعی شما نیاز است، به این معنی که آنها به طور دائمی تغییر نمی کنند یعنی میتوان مواد کامپوزیت را برداشته و در صورت نیاز جایگزین کرد.

کامپوزیت ونیر

روش استفاده از کامپوزیت ونیر

مرحله 1: دندانپزشک با مشاوره شما، سایه ای را انتخاب می کند و سپس مواد را مستقیماً روی دندان شما قرار می دهند تا ونیر متناسب با لبخند شما بسازد.

مرحله 2: نور با شدت بالا کامپوزیت را سخت می کند.

مرحله 3: دندانپزشک رزین کامپوزیت را صاف و صیقلی می کند تا زمانی که ظاهر طبیعی پیدا کند.

معایب کامپوزیت ونیر

  • در مقایسه با همتای چینی خود، روکش های رزین کامپوزیت سریعتر فرسوده می شوند و در نتیجه طول عمر کمتری دارند. طول عمر آنها بین پنج تا هفت سال است.
  • کامپوزیت ونیر نسبت به ونیر چینی بیشتر مستعد لکه دار شدن است. همچنین به پولیش نیاز دارد تا بیشتر شبیه دندان های طبیعی شما شود.
  • اگر مشکلات شدیدی مانند شکاف های قابل توجه یا تغییر رنگ شدید دارید ونیرهای کامپوزیت ممکن است راه حل مناسبی برای شما نباشند.
کامپوزیت ونیر

چگونه از کامپوزیت ونیر خود مراقبت کنیم؟

چه ونیرهای کامپوزیت را انتخاب کنید یا ونیرهای چینی، مطمئن شوید که از آنها مراقبت می کنید و تا حد ممکن دوام آنها را زیاد کنید.

یک روال بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. به مسواک زدن دندان های خود دو بار در روز و تمیز کردن بین دندان ها روزانه با نخ دندان ادامه دهید. هم پوسیدگی دندان و هم بیماری لثه می توانند روکش ها و سلامت کلی دهان و دندان شما را در معرض خطر قرار دهد. از دندانپزشک خود بخواهید بهترین روش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با روکش های جدیدتان را به شما نشان دهد.

از خمیر دندان و مسواک مناسب استفاده کنید. هنگام مسواک زدن روکش ها، از یک مسواک نرم و خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید. این به این معنی است که از موادی مانند پراکسید هیدروژن، بی کربنات سدیم یا جوش شیرین که می توانند سطح روکش ها را از بین ببرند، خودداری کنید. متخصص دندانپزشکی شما می تواند بهترین محصولات را برای شما توصیه کند.

به چیزهای سفت و سخت گاز نزنید. شما باید مراقب غذاهای سفت تر مانند میوه ها و سبزیجات خام، چیپس یا گوشت با استخوان باشید. همچنین باید عادات بدی مانند جویدن یخ یا استفاده از دندان برای باز کردن اشیا را حذف کنید.

از لبخند جدید خود محافظت کنید. اگر دندان قروچه دارید، دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شبانه را برای محافظت از روکش های شما در برابر آسیب در هنگام خواب توصیه کند. به طور مشابه، اگر ورزش های تماسی انجام می دهید، از محافظ دهانی استفاده کنید تا از دندان های خود در برابر هر گونه ضربه تصادفی محافظت کنید.

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

کامپوزیت ونیر
خدمات

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی لمینت دندان که به آن روکش پرسلن یا لمینت پرسلن نیز می گویند، ماده ای نازک است که از سرامیک دندان ساخته شده

ادامه مطلب »
کامپوزیت ونیر
خدمات

طراحی لبخند دیجیتال

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟ طراحی لبخند یک عمل جدید اما ضروری در دندانپزشکی زیبایی است. از زمانی که ارزش داشتن یک لبخند زیبا افزایش یافته

ادامه مطلب »