لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینت دندان که به آن روکش پرسلن یا لمینت پرسلن نیز می گویند، ماده ای نازک است که از سرامیک دندان ساخته شده و به سطوح جلویی دندان ها می چسبد. لمینت‌ها در واقع شکل پیشرفته‌ای از روکش چینی هستند و هر دو از نظر عملکرد و مزایای تقریباً یکسان هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌تر هستند و به ضخامت لنزهای تماسی هستند. وظیفه اصلی لمینت های سرامیکی بهبود ظاهر دندان ها است. آنها را می توان نوعی پوشش سطحی برای دندان ها در نظر گرفت. لمینت های سرامیکی به طور گسترده ای برای تغییر رنگ، شکل و موقعیت دندان ها استفاده می شود. بنابراین می توان برای دندان های تغییر رنگ داده شده، فرسوده، دندان های شکسته، شکاف و ناهماهنگی بین دندان ها از روش لمینت سرامیکی استفاده کرد.

لمینت سرامیکی

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان

تفاوت بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی در موادی است که از آن ساخته شده اند. این تفاوت باعث می شود مراحل این درمان ها و همچنین ویژگی های هر یک از آنها متفاوت باشد. برای تعیین امکان‌سنجی این درمان‌ها برای بیمار در جلسه معاینه، دندان‌ها، رابطه بین دندان‌های قدامی بالا و پایین و روابط بین شکل دندان و صورت به دقت توسط دندانپزشک بررسی می‌شوند.

ونیرهای کامپوزیت به شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند. به همین دلیل است که کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها رنگ بیشتری به خود می گیرند و حتی پس از مدتی درمان کامپوزیت ونیر دچار لکه می شوند. در مقابل، ویژگی بسیار مثبت لمینت ها این است که انبساط حرارتی آنها شبیه مینای دندان است. این بسیار مهم است و شاید مهمترین دلیل ماندگاری طولانی مدت لمینت ها باشد.

همچنین از آنجایی که روکش ها و لمینت ها در کوره آزمایشگاهی در دمای بالای 700 درجه سانتیگراد پخته می شوند، ساختاری مستحکم و بادوام را تشکیل می دهند. در مقابل، کامپوزیت با استفاده از نور آبی در دهان سخت می شود، بنابراین استحکام ونیرهای کامپوزیت به وضوح کمتر از لمینت ها و ونیرهای چینی است.

ممکن است یک یا هر دوی این درمان ها برای بیمار امکان پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده از ونیر یا لمینت دندان، یک درمان اولیه برای مثال کانتور کردن لثه برای یک یا چند دندان که در لبخند دیده می شود، مورد نیاز باشد. گاهی اوقات هیچ یک از این درمان ها امکان پذیر نیست و ممکن است بیمار نیاز به ارتودنسی یا حتی جراحی داشته باشد.

مزایای لمینت های سرامیکی

تغییر شکل لبخندتان آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. به محض اینکه این درمان انجام شود، مزایای لمینت ها را تجربه خواهید کرد. ما در مورد برخی از این مزایا صحبت خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید که آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر.

  • آنها دندان های شکسته و فرسوده را تعمیر می کنند. دندان های آسیب دیده برای سلامت دهان و دندان و اعتماد به نفس شما مناسب نیست. اگر دندان ساییده شده یا شکسته ای دارید، باید از لمینت دندان استفاده کنید. بسته به موقعیت دندان های شما، آنها روی چندین دندان یا یک دندان قرار می گیرند.
  • آسیب کمتری به دندان ها وارد می کند. در لمینت دندان تنها نیاز است قسمت کوچکی از مینای دندان تراشیده شود تا بتوان آنها را روی دندان قرار دارد. این بدان معناست که بیمار اکثریت دندان موجود خود را حفظ می کند.
  • باعث بهبود تغییر رنگ دندان می شوند. برخی از لکه های روی دندان را نمی توان با درمان سفید کننده پاک کرد. لکه های از موارد زیادی به وجود می آیند. با لمینت سرامیکی می توانید به حل این مشکل کمک کنید.
  • آنها شکاف های دندان های شما را می بندند. شکاف در دندان ها شایع است. نکته منفی این است که این شکاف ها در نهایت باعث تحلیل رفتن استخوان فک می شوند. همچنین شکاف ها، باعث می شوند تا دندان ها در موقعیت های غیر طبیعی قرار بگیرند. لمینت دندان یک راه حل سریع و آسان برای این مشکل است. لمینت همچنین از بروز مشکلات پیشرفته تری مانند زوال فک جلوگیری می کند.
لمینت سرامیکی

دوام لمینت های سرامیکی چقدر است؟

دوام لمینت های سرامیکی به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. با این حال، اگر دستورالعمل های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها رعایت کنید، دوام مورد انتظار لمینت ها دو برابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی حدود 5 تا 7 سال است در حالی که دوام لمینت های سرامیکی حدود 10 تا 15 سال است.

سخن نهایی

کامپوزیت ونیرها و لمینت های دندانی هر دو راه حل های خوبی برای بهبود ظاهر دندان ها و طراحی لبخندی زیبا هستند. علاوه بر این، درمان های غیر تهاجمی هستند که با آنها در زمان بسیار کمتری نسبت به روش هایی مانند ارتودنسی به نتیجه خواهید رسید. با این حال، همانطور که در بخش‌های قبلی خواندید، کامپوزیت ونیر و لمینت‌های دندان از نظر مواد اولیه، هزینه و نتایج متفاوت هستند، بنابراین اینکه کدام درمان برای شما بهتر است، کاملاً به شما و دندانپزشکتان بستگی دارد و اینکه انتظار شما از درمان چیست.

به طور کلی اگر به دنبال اصلاحات کوچک و سریع در طراحی لبخند یا شکل و فرم تعداد کمی از دندان های خود هستید، کامپوزیت ونیر گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. زیرا سبک هستند و نیازی به برداشتن مینای دندان ندارند. اما اگر برای اصلاح شکل، اندازه و فاصله بین دندان‌ها نیاز به تغییرات اساسی دارید یا به دنبال ثبات رنگ بالا یا بلیچینگ زیاد دندان‌ها هستید، لمینت‌ها و روکش‌های چینی برای شما گزینه بهتری خواهند بود.

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

لمینت سرامیکی
خدمات

جراحی لثه

جراحی لثه چیست؟ گاهی اوقات ممکن است برای درمان برخی بیماری ها و شرایط لثه مانند التهاب لثه یا پریودنتیت به جراحی لثه نیاز باشد.

ادامه مطلب »
لمینت سرامیکی
خدمات

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان چیست؟ فرقی نمی کند پیر باشید یا جوان، سلامت دندان باید برای همه در اولویت باشد. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن،

ادامه مطلب »
لمینت سرامیکی
خدمات

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟ دندان های سفید نمادی از زیبایی و بهداشت هر فردی در نظر گرفته می شود. متأسفانه دندان ها به دلیل عادت هایی

ادامه مطلب »