جرمگیری دندان

جرمگیری دندان چیست؟

فرقی نمی کند پیر باشید یا جوان، سلامت دندان باید برای همه در اولویت باشد. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن، به ویژه بعد از غذا، ضروری است. یکی دیگر از عوامل مهم برای تضمین بهداشت دهان و دندان تمیز کردن حرفه ای دندان ها توسط دندانپزشک است. در طی یکی از ویزیت های منظم شما توسط دندانپزشک، آنها می توانند به دلایل مختلف جرم گیری دندان را پیشنهاد دهند. یکی از دلایل اصلی جرمگیری، حذف جرم و پلاکی است که می تواند در امتداد خط لثه شما ایجاد شود.

جرمگیری دندان

جرم گیری دندان بهترین درمان برای داشتن لبخندی بی نقص و همچنین راهی برای سفید کردن دندان ها است. جرم گیری دندان یک درمان ساده است که افراد زیادی از آن استفاده می کنند. جرم گیری دندان فرآیندی است که در آن پلاک و مواد جرم از روی دندان ها برداشته می شود. دندانپزشک پلاک را در امتداد خط لثه دندان برداشته و دندان را صاف می کند تا دوباره به لثه بچسبد. جرم گیری دندان باعث می شود که دندان برای مدت طولانی تری بدون حفره و سالم تر باقی بماند. فرآیند جرم گیری دندان را می توان در یک بار ویزیت کامل انجام داد. در این درمان، تکمیل فرآیند حدود 1 ساعت طول خواهد کشید. با این حال، اگر پلاک بیشتری ایجاد شود، ممکن است حدود 2 ساعت طول بکشد.

پلاک و جرم روی دندان ها باعث زشت شدن لبخند و همچنین پوسیدگی دندان ها می شود. جرم گیری دندان می تواند پلاک و جرم روی دندان ها را از بین ببرد. قطعا از دیدن جرم گیری دندان ها قبل و بعد از درمان شگفت زده خواهید شد. دندان های شما بعد از جرمگیری سفیدتر به نظر می رسند که این موضوع باعث زیباتر شدن لبخند شما خواهد شد. علاوه بر این جرم گیری دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

جرمگیری دندان

آیا جرم گیری دندان ضروری است؟

پلاک چسبنده و پر از باکتری که باعث بیماری لثه می شود تمایل دارد در امتداد و درست زیر خط لثه تجمع پیدا کند. اگر لثه‌هایی دارید که کمی از دندان‌هایتان خارج شده‌اند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه باشید و دندانپزشک شما ممکن است جرم‌گیری را توصیه کند. جرم گیری درمانی غیر جراحی است، اما روشی متفاوت از تمیز کردن استاندارد دندان است زیرا شامل تمیز کردن نواحی دندان های زیر خط لثه است. اگر به بیماری پریودنتال شدید مبتلا هستید، دندانپزشک شما ممکن است حداقل دو بار در سال عمل جرم گیری را توصیه کند.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

در طول فرآیند جرم گیری دندان، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان لثه و ریشه دندان را با بی حسی موضعی بی حس می کند، اما جرم گیری دندان و پلانینگ ریشه باعث ایجاد کمی ناراحتی می شود. دندانپزشک از ابزارهای تخصصی برای حذف رسوبات سخت شده پلاک از روی دندان ها در بالا و زیر خط لثه استفاده می کند. روت پلنینگ شامل صاف کردن لکه های ناهموار روی ریشه دندان است که می توانند با نگه داشتن باکتری ها باعث بیماری لثه شوند.

به احتمال زیاد کل روش در یک ویزیت انجام می شود، اگرچه به طور کلی یک چهارم دهان یا نیمی از دهان در هر نوبت توصیه می شود. پس از جرم گیری ، احساس می کنید که لثه های شما بی حس شده و احتمالاً کمی حساس شوند. اما اگر روال بهداشت دهان و دندان را با مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه حفظ کنید، لثه های شما باید به سرعت ظاهری سفت، سالم و صورتی پیدا کنند.

جرمگیری دندان

مزایای جرمگیری دندان

 •  حذف پلاک دندان

پلاک به عنوان یک ماده نرم و چسبنده شناخته می شود و به طور کلی به رنگ سفید مایل به کرم است. از پلاک می توان به عنوان یک اکوسیستم خاص متشکل از میکروب ها نام برد. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن می تواند به شما در خلاص شدن از شر بیشتر آن کمک کند. اما اگر پلاک ایجاد شود می تواند لثه های شما را تحریک کند. پلاک همچنین اسیدی تولید می کند که باعث پوسیدگی دندان می شود. مناطقی که در دهان شما به سختی قابل دسترسی هستند، راحت ترین و شدیدترین مناطقی هستند که پلاک ایجاد می شود.

 • حذف لکه ها

لکه شدن دندان ها ممکن است به دلیل چیزهایی که در طول روز می خوریم اتفاق بیفتد. رنگ دندان ها بیشتر یک موضوع زیبایی شناختی است تا اینکه خطرات واقعی برای سلامتی ایجاد کند. برخی از محصولات سفید کننده دندان می توانند به کاهش عمق لکه کمک کنند، اما با افزایش میزان لکه ها باید جرم گیری دندان توسط یک متخصص انجام شود. این کار تضمین می کند که پس از انجام این روش می توانید از لبخندی درخشان لذت ببرید. جرم گیری و تمیز کردن دندان باید حداقل هر شش ماه یکبار انجام شود تا مطمئن شوید که دندان های شما در بهترین وضعیت خود قرار دارند.

 • محافظت از لثه و دندان

اکثر مردم به نوعی به بیماری لثه مبتلا هستند، چه بدانند و چه ندانند. با این حال، تشخیص زودهنگام آن می تواند تضمین کند که شما درمان مناسب را دریافت خواهید کرد. هنگامی که بیماری لثه درمان نشود، می تواند شدید شود و حتی ممکن است منجر به از دست دادن دندان شما شود. اقدامات بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن همراه با مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند به محافظت از دندان ها و جلوگیری از بیماری لثه کمک کند. اما اگر بیماری لثه شما به سطح غیرقابل درمان پیشرفت کند، جرم گیری و تمیز کردن دندان می تواند کمک کافی به حفظ دندان های شما کند.

 • حذف بوی بد دهان

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند بوی بد دهان ناشی از غذاهایی است که می خورند، اما همیشه اینطور نیست. تجمع پلاک اغلب مقصر اصلی بوی بد دهان است، بنابراین تنها راه برای درمان همیشگی بوی بد مزمن این است که ضایعات دندان ها و لثه ها را از بین ببرید و البته این را فراموش نکنید که دندان و زبان خود را مسواک بزنید.

 • بهبود سلامت قلب

مطالعات بیشماری در مورد ارتباط بین سلامت دهان و دندان افراد و سلامت کلی بدن انجام شده است. التهاب لثه و بیماری لثه تأثیر مستقیمی بر سلامت قلبی عروقی شما دارد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت و بسیاری از بیماری های تهدید کننده دیگر را می توان با از بین بردن پلاک دندان که عامل ایجاد بسیاری از این بیماری ها است تا حد زیادی کاهش داد.

عوارض جانبی جرمگیری دندان

عوارض جانبی زیر معمولاً در عرض چند روز برطرف می شوند:

 • خونریزی لثه
 • لثه های تحریک شده
 • ناراحتی دندان مانند حساسیت به مواد گرم، سرد و شیرین
 • تورم و التهاب در اطراف ناحیه تحت درمان
 • آلرژی به برخی از مواد
 • درد خفیف
جرمگیری دندان

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

جرمگیری دندان
خدمات

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟ دندان های سفید نمادی از زیبایی و بهداشت هر فردی در نظر گرفته می شود. متأسفانه دندان ها به دلیل عادت هایی

ادامه مطلب »
جرمگیری دندان
خدمات

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟ اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، کامپوزیت دندان ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. ونیرها پوسته های نازکی هستند

ادامه مطلب »