جراحی لثه

جراحی لثه چیست؟

گاهی اوقات ممکن است برای درمان برخی بیماری ها و شرایط لثه مانند التهاب لثه یا پریودنتیت به جراحی لثه نیاز باشد. جراحی لثه که جراحی پریودنتال نامیده می شود برای درمان آسیب هایی که لثه به دندان و قسمت های مرتبط با دندان در دهان ایجاد کرده است انجام می شود. هدف این روش درمان بیماری لثه و هرگونه آسیبی است که ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • رشد مجدد استخوان ها و بافت های آسیب دیده
 • جلوگیری از از دست دادن دندان
 • کاهش فاصله لثه بین دندان ها
 • تغییر شکل فک برای کاهش خطر رشد باکتری در شکاف های استخوانی
 • از بین بردن باکتری و عفونت
جراحی لثه

چه کسی کاندید جراحی لثه است؟

جراحی لثه

افراد مبتلا به بیماری های شدید یا پیشرفته در اطراف لثه و بافت هایی که دندان هایشان را نگه می دارند معمولا کاندید عمل جراحی لثه هستند. اگر بیماری لثه دارید، علائم شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لثه هایی که متورم، قرمز یا خونریزی می کنند
 • شکاف های عمیقی که بین لثه ها و دندان های شما ایجاد می شود
 • لقی دندان ها
 • درد هنگام جویدن
 • بوی بد دهان
 • لثه هایی که از دندان های شما عقب تر هستند

چرا جراحی لثه ضروری است؟

برخی از بیماران به دلیل شدت گرفتن بیماری لثه برای بهبودی نیاز به جراحی لثه دارند. یک دندانپزشک عمومی معمولاً پس از تکمیل معاینه کامل، جراحی را توصیه می کند. اغلب، جراحی تنها راه برای بازگرداندن سلامتی است زیرا لثه ها شروع به عقب نشینی و دور شدن از ساختار دندان کرده اند. گاهی اوقات، پایه دندان و ریشه ها آشکار می شود و احتمال ابتلا به عفونت جدی را افزایش می دهد.

انواع جراحی لثه

نوع جراحی لثه شما به شدت بیماری لثه و آسیب خاصی که به آن وارد شده است یا نوع نتایج زیبایی که می خواهید بستگی دارد. انواع جراحی لثه عبارتند از:

 1. جراحی فلپ لثه: لثه‌ها برای تمیز کردن عمیق از دندان‌ها جدا می‌شوند و سپس به جای خود در اطراف دندان‌ها دوخته می‌شوند. گاهی اوقات در طول جراحی نیاز به تغییر شکل استخوان است.
 1. برداشتن لثه: بافت لثه اضافی و بیش از حد رشد کرده برای بهبود زیبایی و تمیز نگه داشتن سطح دندان راحت تر برداشته می شود.
 1. جراحی لثه: بافت لثه سالم برای زیبایی ظاهری جذاب تر، گاهی اوقات در ترکیب با پیوند لثه تغییر شکل می دهد.
 1. پیوند لثه: بافت از سقف دهان گرفته می شود و در دو طرف دندانی که به دلیل عقب نشینی لثه ها در معرض دید قرار گرفته است، بخیه می شود. این به خط لثه و کاهش حساسیت نیز کمک می کند.
 1. بازسازی لثه: بافت لثه به عقب تا می شود و باکتری ها حذف می شوند. جراح پیوند استخوان، غشاء یا پروتئین های محرک بافت را وارد می کند تا به بازسازی بافت لثه در اطراف دندان کمک کند.

چه چیزی در طول جراحی لثه انتظار می رود؟

قبل از شروع بیشتر انواع جراحی لثه، جراح، دندان های شما را به طور کامل تمیز می کند و از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه اطراف استفاده می کند. در برخی موارد ممکن است به بیهوشی عمومی نیز نیاز باشد. اگر به تمیز کردن عمیق زیر سطح لثه نیاز داشته باشید، جراح برش‌های کوچکی در امتداد خط لثه ایجاد می‌کند و لثه‌ها را از روی دندان‌ها دور می‌کند تا عمیق‌تر تمیز شود و هرگونه جرم، پلاک یا بافت عفونی را از بین ببرد. در نهایت، جراح دندان روش خاصی را که شما نیاز دارید انجام می دهد، سپس لثه های شما را در جای خود بخیه می زند. دندانپزشک شما می تواند اطلاعات بیشتری در مورد جزئیات عمل شما، نحوه آماده شدن برای آن و مدت زمانی که طول می کشد به شما بدهد.

جراحی لثه

طول دوره بهبودی جراحی لثه

زمان بهبودی برای جراحی لثه به نوع عمل بستگی دارد، اما اغلب دندانپزشکان طول دوره بهبودی را ۱ تا ۲ هفته می دانند. در طول دوره نقاهت، برای تمیز نگه داشتن دهان و جلوگیری از عفونت، باید از یک دهانشویه ضد عفونی کننده استفاده کنید. جراح شما همچنین ممکن است یک دور آنتی بیوتیک تجویز کند. در چند روز اول پس از جراحی، ممکن است به شما دستور داده شود که غذاهای نرم بخورید و از ورزش شدید اجتناب کنید. همچنین در کل دوره بهبودی باید از سیگار کشیدن خودداری کنید.

آیا جراحی لثه درد دارد؟

درد جراحی لثه به هر فرد و روش بستگی دارد، اما به طور کلی به دلیل استفاده از داروهای بیهوشی، در طول عمل جراحی واقعی درد کمی وجود دارد. پس از جراحی، بیشتر افراد فقط درد خفیف تا متوسطی دارند که می‌توان با مسکن‌های بدون نسخه آن را مدیریت کرد. تورم متوسط ممکن است در زمان بهبودی رخ دهد. دندانپزشک شما، اطلاعات دقیق تری در مورد نحوه مدیریت هر درد و تورمی که ممکن است داشته باشید به شما می دهد.

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

جراحی لثه
خدمات

درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان درمان ریشه دندان، یک روش دندانپزشکی است که پالپ آسیب دیده یا عفونی دندان را با پر کردن جایگزین می کند. پالپ

ادامه مطلب »
جراحی لثه
خدمات

جراحی لثه

جراحی لثه چیست؟ گاهی اوقات ممکن است برای درمان برخی بیماری ها و شرایط لثه مانند التهاب لثه یا پریودنتیت به جراحی لثه نیاز باشد.

ادامه مطلب »
جراحی لثه
خدمات

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟ دندان های سفید نمادی از زیبایی و بهداشت هر فردی در نظر گرفته می شود. متأسفانه دندان ها به دلیل عادت هایی

ادامه مطلب »