اینله و انله سرامیکی

اینله و آنله سرامیکی

فرض کنید دندانپزشک شما پوسیدگی دندان یا آسیب دیگری را در دهان شما تشخیص داده است که نیاز به ترمیم دارد. احتمالاً از خود می‌پرسید که پس از رفع آسیب، چه نوع پوششی روی دندان شما قرار می‌گیرد. در حالی که ما گاهی اوقات از اصطلاح “پر کردن” برای بحث ترمیم دندان استفاده می کنیم، در واقع باید بدانید که چند نوع گزینه ترمیم دندان وجود دار. اینها عبارتند از پر کردن، اینله دندانی و آنله دندان.

اینله و انله سرامیکی
اینله و انله سرامیکی

اینله دندان چیست؟

اینله دندانی یک پرکننده از پیش قالب‌گیری شده است که در شیارهای دندان شما نصب می‌شود. اینله اغلب به عنوان ترمیم حفره ها (که به عنوان پوسیدگی دندان نیز شناخته می شود) استفاده می شود که در مرکز دندان شما به جای لبه های بیرونی یا “کاسپ” قرار دارند. قرار دادن اینله روی دندان یک فرآیند نسبتاً بدون درد و ساده است. دندانپزشک ناحیه آسیب دیده دهان شما را با یک بی حس کننده موضعی بی حس می کند و سپس دندان آسیب دیده را سوراخ می کند تا پوسیدگی را تمیز کند. پس از تمیز کردن، دندانپزشک از ناحیه شکاف بالای دندان شما تصویری می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد. پرسلن یا مواد رزین کامپوزیت معمولاً اینله های دندانی را تشکیل می دهند که با رنگ دندان شما مطابقت دارد. آنها ترمیم دندان تقریبا نامرئی را ارائه می دهند و معمولاً از پرکردگی های معمولی دوام بیشتری دارند.

آنله دندان چیست؟

ترمیم آنله شامل استفاده از یک پرکننده سفارشی است که کاملاً بر روی ناحیه انتخاب شده دندان قرار می گیرد تا عملکرد آن را بازیابی کند. از آنجایی که می توان از آن برای پوشاندن کاسپ های دندان نیز استفاده کرد، به عنوان جایگزینی برای روکش دندان در نظر گرفته می شود. این بهترین راه برای حفظ ساختار طبیعی دندان بدون اجازه دادن به پوسیدگی یا عفونت بیشتر است. آنله دندانی برای ترمیم دندانی است که آسیب گسترده‌تری دارد و به سطح کاسپ یا بایت گسترش می‌یابد. در حالی که اینله معمولاً برای ایجاد حفره در شیارهای دندان شما است، اینله نقاط بالاتر اطراف لبه های دندان شما را می پوشاند.  

اینله و انله سرامیکی

روش انجام آنله دندان

در روش آنله دندان، دندانپزشک ابتدا بی حسی موضعی را تجویز می کند و ناحیه مجاور بی حس می ماند. سپس، بخش پوسیده تمیز می‌شود، برداشته می‌شود تا اطمینان حاصل شود که فقط ساختار قوی در جای خود باقی مانده است. بعداً، دندانپزشک از ساختار دندان در دهان قالب می گیرد و آن را برای طراحی با مواد چینی، رزین یا سرامیک به لابراتوار می فرستد. مواد رویه موقت روی ساختار آسیب دیده قرار می گیرد تا زمانی که لابراتوار آنله مناسب را تحویل دهد. بعد از چند روز انتظار آنله آماده است. آنله کاملاً متناسب با دندان بیمار است و دندانپزشکان از لیزر برای سفت شدن بیشتر آن استفاده می کنند. اگر بیمار سلامت دهان و دندان خود را حفظ کند، ترمیم چندین سال طول می کشد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مانند قبل حیاتی است.

اینله و آنله سرامیکی

اینله و آنله سرامیکی از چینی یا سرامیک ساخته شده است. در دندانپزشکی، پرسلن برای ایجاد ترمیم های همرنگ دندان که شبیه رنگ، شکل و عملکرد دندان های طبیعی است، استفاده می شود.

اینله و انله سرامیکی

مزایای اینله و آنله سرامیکی:

  • از مواد قوی و بادوام ساخته شده است.
  • کمتر در معرض شکستگی نسبت به پر کردن سنتی است.
  • با رنگ دندان های طبیعی شما همخوانی دارد.
  • مقاوم در برابر لکه است.

آیا اینله و آنله دندان دردناک است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، این کار یک فرآیند ساده است و به حفظ ساختار طبیعی دندان کمک می کند. فرآیند حذف پوسیدگی که قبل از گذاشتن اینله و آنله انجام می‌شود، کاری است که حتی قبل از پر کردن دندان سنتی نیز انجام می‌شود. ممکن است بیمار پس از انجام این کار، ناراحتی خفیفی را تجربه کند. اما به دلیل استفاده از بی حسی موضعی، دردی در درمان وجود ندارد.

اینله و انله سرامیکی

مراحل انجام اینله و آنله بصورت گام به گام

مرحله 1: برداشتن حفره پر شده (در صورت لزوم)

اغلب اینله ها و آنله ها جایگزین پرکننده های حفره شکسته یا آسیب دیده می شوند.اگر در دندان شما پر شدگی وجود داشته باشد، دندانپزشک شما آن را خارج می کند. هر گونه بافت دندان حفره شده نیز برداشته می شود، که حفره ای “توخالی” به جا  بگذارد. سپس شما دندان شما را آماده کرده و به آن شکل می دهد تا اینله یا آنله راحت تر قرار گیرد.

مرحله 2 – قالب گیری از دندان (قالب اینله/آنله)

در اولین ویزیت، از دندان حفره شده یا آسیب دیده قالب گرفته می شود. این قالب به شما و دندانپزشکتان کمک می کند تا تصمیم بگیرید از کدام ماده برای اینله یا آنله (طلا، سرامیک یا کامپوزیت) استفاده کنید. در صورت انتخاب سرامیک، رنگ ترمیم را نیز در این بازدید انتخاب خواهید کرد.

مرحله 3 – قرار دادن پر کردن موقت

در حالی که اینله یا آنله آماده می شود، یک پرکننده موقت برای مهر و موم کردن حفره قرار می گیرد. این به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک می کند و از دندان شما در برابر تحریک حرارتی (حساسیت ناشی از مایعات سرد یا گرم) محافظت می کند.

مرحله 4 – قرار دادن روکش اینله یا آنله

پس از انجام ترمیم، یک قرار ملاقات دیگر با دندانپزشک خود برای قرار دادن اینله یا آنله تنظیم خواهید کرد. در طول این قرار ملاقات، دندانپزشک شما یک بی حس کننده موضعی (فقط در صورت درخواست) برای کاهش درد و افزایش راحتی تجویز می کند. سپس مواد پرکننده موقت از حفره بیرون کشیده می شود و اینله یا آنله به دندان شما چسبانده می شود. دندانپزشکان معمولاً می توانند پرکردگی موقت را بردارند و اینله یا آنله را بدون ایجاد ناراحتی قابل توجه قرار دهند.

مراقبت های بعد از اینله و آنله دندان

برای اینکه اینله شما اثرات طولانی مدت داشته باشد، 48 ساعت اول پس از عمل بسیار مهم است. از خوردن غذاها و نوشیدنی های با داغی شدید و همچنین غذاهای چسبناک یا سفت خودداری کنید. به مدت چند روز غذهاای نرم بخورید تا به دهان خود استراحت ملایمی بدهید.

اینله ها، آنله ها و پرکردن ها همگی روش های ترمیمی ارزشمندی هستند و شما باید با دندانپزشک خود صحبت کنید که کدام یک برای شما بهتر است. به دلیل استحکام و دوام مواد و اینکه چگونه این روش باعث افزایش طول عمر دندان‌های شما می‌شود، ممکن است اینله برای شما مناسب باشد.

همچنین شما باید دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید، یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و دهان خود را با دهانشویه بشویید تا باکتری های باقی مانده را از بین ببرید. این کار، همراه با شرکت در معاینات دندانپزشکی، بهترین راه پیشگیری است. این باید به شما کمک کند تا خطر ایجاد حفره را به حداقل برسانید.

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

اینله و انله سرامیکی
خدمات

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چیست؟ درمان ارتودنسی نامرئی به شما این امکان را می دهد که لبخند خود را به راحتی با بریس های غیرقابل مشاهده و

ادامه مطلب »
اینله و انله سرامیکی
خدمات

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟ اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، کامپوزیت دندان ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. ونیرها پوسته های نازکی هستند

ادامه مطلب »
اینله و انله سرامیکی
خدمات

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان چیست؟ فرقی نمی کند پیر باشید یا جوان، سلامت دندان باید برای همه در اولویت باشد. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن،

ادامه مطلب »