ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

آیا یک یا چند دندان از دست رفته دارید؟ آیا می خواهید ظاهر خود را بهبود بخشید؟ آیا به دنبال یک راه حل دائمی و طبیعی تر برای دندان های از دست رفته هستید که توانایی شما را در صحبت کردن و جویدن مانند معمول بهبود می بخشد؟ به شرطی که لثه های شما سالم باشند و استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت پروتز داشته باشید، ایمپلنت دندان یک راه حل عالی برای دندان های از دست رفته است. معمولا ایمپلنت دندان، برای جایگزینی ریشه های از دست رفته و حمایت از دندان های جایگزین مصنوعی استفاده می شود. آنها راحت هستند و بسیار شبیه به دندان های طبیعی هستند. ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی ساخته شده از فلز تیتانیوم است. برای جایگزینی ریشه دندان طبیعی به استخوان فک وارد می شود. یک دندان جایگزین مصنوعی به ایمپلنت متصل می شود. ایمپلنت برای نگه داشتن دندان جایگزین عمل می کند.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان را انجام دهند؟

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید، لثه های سالمی دارید و استخوان کافی در فک برای نگه داشتن ایمپلنت دارید، ایمپلنت دندان احتمالا برای شما مناسب است. اگر استخوان فک شما کوچک شده است یا به طور طبیعی رشد نکرده است، ممکن است بتوانید پیوند استخوان برای ساختن استخوان انجام دهید. پیوند استخوان راهی برای افزودن استخوان جدید به استخوان فک شماست. دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی به شما می گوید که آیا می توان پیوند استخوان را انجام داد یا خیر.

مزایای ایمپلنت دندان

  •  ظاهر بهبود یافته: آنها بسیار شبیه دندان های طبیعی شما هستند و حتی می توانند به جلوگیری از کوچک شدن استخوان در فک شما کمک کنند.
  • عملکرد بهتر: ایمپلنت های دندانی می توانند به بهبود گفتار کمک کنند و غذا خوردن و جویدن را آسان تر می کنند.
  • افزایش اعتماد به نفس: آنها لبخند و عملکرد بهتر را به شما باز می گرداند که می تواند به افزایش عزت نفس شما کمک کند.
  • بسیار راحت: دیگر نیازی به خجالت کشیدن دندان مصنوعی ندارید و می توانید چسب کثیف مورد نیاز برای نگه داشتن دندان مصنوعی را دور بریزید.
  • ماندگاری طولانی: ایمپلنت های دندانی بسیار بادوام هستند و با مراقبت خوب می توانند سال ها دوام بیاورند.
  • سلامت دهان و دندان بهتر: آنها می توانند به جلوگیری از مشکلات دندانی که ممکن است در اثر از دست دادن دندان ها رخ دهد، کمک کنند.

نحوه انجام ایمپلنت دندان

دندانپزشک شما به دقت دهان شما را معاینه می کند و از سر، فک و دندان های شما رادیوگرافی می گیرد تا بفهمد آیا ایمپلنت های دندانی برای شما مناسب است یا خیر. درمان ایمپلنت دندان از ابتدا تا پایان 3 تا 6 ماه طول می کشد و از یک فرآیند سه مرحله ای پیروی می کند.

دندان آسیب دیده شما برداشته می شود و ایمپلنت قبل از قرار دادن پیچ در فک قرار می گیرد تا از ورود مواد زائد جلوگیری شود. 3 تا 6 ماه طول می کشد تا ایمپلنت با استخوان فک ترکیب شود و در این مدت لثه روی ایمپلنت محکم می شود.

پس از بازگشت به دندانپزشک، ایمپلنت باز می شود و چیزی به نام پست متصل می شود. هنگامی که بافت لثه اطراف پست التیام یافت، ایمپلنت و پست به عنوان پایه دندان جدید عمل می کنند.

در نهایت، با در نظر گرفتن فاکتورهایی از جمله اندازه، شکل و رنگ، روکشی ساخته می‌شود که به بهترین وجه مناسب دندان‌های طبیعی شما باشد. پس از تکمیل، تاج به پست ایمپلنت متصل می شود و می توانید از لبخند زیبای جدید خود لذت ببرید!

مدت زمان بهبود ایمپلنت دندان

اکثر بیماران درد پس از جراحی را گزارش می کنند. با این حال درد شدید نیست و دندانپزشک به احتمال زیاد مسکن های بدون نسخه را تجویز می کند. در 24-48 ساعت اول تورم شروع به فروکش کرده و ممکن است متوجه خونریزی کمی شوید که طبیعی است. درد و ناراحتی خفیف نباید بیش از یک هفته طول بکشد. پس از جراحی ایمپلنت دندان، استخوان و ساختارهای اطراف آن بین سه تا شش ماه طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابند. در این مدت استخوان فک در اطراف ایمپلنت تشکیل می شود که استحکام ایمپلنت را افزایش می دهد.

ایمپلنت دندان

مراقبت از ایمپلنت دندان

از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک قرار می‌گیرند، دندان‌های جایگزین مصنوعی متصل به ایمپلنت‌ها بسیار شبیه دندان‌های طبیعی هستند. مانند دندان های طبیعی، ایمپلنت ها نیز باید با استفاده از مسواک و نخ دندان تمیز شوند. دندانپزشک شما روش تمیز کردن مناسب ایمپلنت ها را به شما نشان می دهد. معاینات منظم دندانپزشکی مهم است تا دندانپزشک بتواند مطمئن شود که بایت شما درست است و ایمپلنت شما شل نیست.

ایمپلنت‌ها معمولاً بسیار بادوام هستند و مستعد پوسیدگی دندان نیستند، اما برای ماندگاری طولانی همچنان نیاز به مراقبت دارند. لثه های اطراف ایمپلنت ممکن است در اثر تجمع پلاک و باکتری ملتهب شوند که می تواند منجر به موکوزیت اطراف ایمپلنت شود. اقدامات بهداشتی خوب مانند مسواک زدن لثه ها با مسواک نرم و نخ دندان کشیدن در اطراف ایمپلنت ها برای حفظ سلامت لثه ضروری است، مشابه روشی که دندان های واقعی خود را تمیز می کنید و نخ دندان می کشید!

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

ایمپلنت دندان
خدمات

جراحی لثه

جراحی لثه چیست؟ گاهی اوقات ممکن است برای درمان برخی بیماری ها و شرایط لثه مانند التهاب لثه یا پریودنتیت به جراحی لثه نیاز باشد.

ادامه مطلب »
ایمپلنت دندان
خدمات

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان چیست؟ فرقی نمی کند پیر باشید یا جوان، سلامت دندان باید برای همه در اولویت باشد. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن،

ادامه مطلب »
ایمپلنت دندان
خدمات

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟ دندان های سفید نمادی از زیبایی و بهداشت هر فردی در نظر گرفته می شود. متأسفانه دندان ها به دلیل عادت هایی

ادامه مطلب »