ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چیست؟

درمان ارتودنسی نامرئی به شما این امکان را می دهد که لبخند خود را به راحتی با بریس های غیرقابل مشاهده و متحرک زیبا کنید. الاینرهای نامرئی کاملا شفاف و سفارشی ساخته شده اند تا به تدریج و بدون استفاده از سیم فلزی یا براکت، دندان های شما را صاف کنند. ارتودنسی نامرئی می تواند به خوبی چندین مشکل دندانی را برطرف کند تا لبخندی زیبا در مدت زمان کوتاه به شما بدهد. ترازها شبیه نگهدارنده های شفاف و انعطاف پذیر هستند که قابل جابجایی هستند، بنابراین می توانید هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آنها را بیرون بیاورید.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چه نوع مشکلات دندانی را می تواند اصلاح کند؟

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی را می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد از جمله مشکلات دندانی زیر:

  • اوربایت
  • آندربایت
  • کراس بایت
  • اپن بایت
  • دندان های فاصله دار
  • دندان های شلوغ

مزایای ارتودنسی نامرئی چیست؟

وقتی دندان‌های شما در یک راستا قرار دارند، باکتری‌های کمتری را در خود جای می‌دهند، زیرا تمیز کردن آن‌ها برای شما آسان‌تر است. بهداشت دهان و دندان بهتر خطر پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال را کاهش دهد. همچنین ممکن است خطر خراشیدگی، شکستن یا فرسودگی دندان‌هایتان زمانی که به درستی روی هم قرار می‌گیرند کاهش پیدا کند.

یکی از بزرگترین دلایلی که ممکن است الاینرهای شفاف را ترجیح دهید این است که نمی خواهید دهانی پر از فلز داشته باشید. علاوه بر این می‌توانید هر زمان که بخواهید، ترازهای شفاف را حذف کنید. این به شما امکان می‌دهد هر غذایی را که دوست دارید بخورید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. همچنین ترازهای شفاف نیاز به ویزیت کمتری به متخصص ارتودنسی دارند.

ارتودنسی نامرئی

روش درمان با ارتودنسی نامرئی

اولین مرحله در این فرآیند شامل مراجعه به دندانپزشک است که تصویری سه بعدی از دهان و فک شما می گیرد. آنها از این تصویر برای تنظیم نقشه ای برای جابجایی دندان های شما در محل مناسب خود استفاده می کنند. سپس دندانپزشک شما از این طرح برای ایجاد یک سری الاینرهای پلاستیکی سفارشی استفاده می کند. این الاینرها به دندان‌های شما فشار وارد می‌کنند و به تدریج آن‌ها را جابه‌جا می‌کنند و به مکان‌های مورد نظر منتقل می‌کنند. بسته به دستورات دندانپزشک خود، تقریباً هر دو هفته یک بار، یک مجموعه از الاینرها را برای یک مجموعه جدید جایگزین خواهید کرد. بهتر است 20 تا 22 ساعت در روز از الاینرهای شفاف استفاده کنید.

درمان ارتودنسی نامرئی چقدر طول می کشد؟

متوسط درمان ارتودنسی نامرئی 12 تا 18 ماه طول می کشد، اما بسته به نیازهای فردی شما متفاوت است. درمان در برخی موارد ممکن است کمتر از سه ماه طول بکشد. در مشاوره اولیه، دندانپزشک شما می‌تواند توصیه کند که کدام نوع از الاینرها برای شما مناسب است و مدت زمان درمان را مشخص می کند.

ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی نامرئی

این روش برای مشکلات پیچیده درمانی مناسب نیست و معمولاً برای افرادی که فقط به صاف کردن جزئی نیاز دارند بهترین است.

هنگام خوردن و آشامیدن باید از دهان آنها را خارج کنید. زیرا سینی های ارتودنسی نامرئی از پلاستیک نرم ساخته شده است که ممکن است توسط غذا آسیب ببیند. احتمال گم شدن آنها در هر بار در آوردن نیز وجود دارد. این نگرانی برای کودکان بیشتر صادق است.

این روش نیاز به نظم و انضباط دارد. افراد باید حداقل 20 تا 22 ساعت در روز از تراز کننده ها استفاده کنند. استفاده کمتر از آنها ممکن است پیشرفت درمان را کاهش دهد یا حتی بیمار را به نتایج دلخواه نرساند. از آنجایی که بیرون آوردن آنها آسان است، فقط افرادی که به اندازه کافی انضباط دارند باید این نوع روش را انتخاب کنند.

کاربرانی که بهداشت دهان و دندانی نامناسبی دارند نباید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند زیرا این امر می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان و پوسیدگی شود. پس از خوردن یا آشامیدن، بیماران باید مطمئن شوند که دندان های خود را با مسواک زدن کامل تمیز می کنند. از آنجایی که بیشتر افراد در طول روز میان وعده می خورند، زمان مسواک زدن روزانه ممکن است در هنگام استفاده از این روش درمانی دو یا سه برابر شود.

یا درمان ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

درمان ارتودنسی نامرئی دردناک نیست، اما زمانی که برای اولین بار الاینرهای خود را در دهان قرار می‌دهید، می‌توانید انتظار داشته باشید که با عادت کردن به پوشیدن آن‌ها، کمی احساس ناراحتی کنید. هرچه ترازها را بیشتر بپوشید، احساس راحتی و طبیعی تر شدن بیشتر خواهد شد. به زبان ساده، شما نمی توانید بدون ناراحتی به لبخند زیبا تری برسید. صاف کردن دندان ها به تدریج دندان های شما را به موقعیت های متفاوتی منتقل می کند که باعث می شود موقتاً حساس تر شوند.

آیا درمان ارتودنسی نامرئی محدودیت سنی دارد؟

در درمان ارتودنسی نامرئی معمولاً هیچ محدودیتی وجود ندارد. نوجوانان، جوان و افراد مسن می توانند از ارتودنسی نامرئی برای صاف کردن دندان های خود بهره ببرند. با این حال، ارتودنسی نامرئی فقط زمانی کار می کند که تمام دندان های شیری کشیده شده یا بیرون آمده باشند. بیشتر از همه، بیماران باید مایل به استفاده از الاینر برای حداقل 22 ساعت در روز باشند. در غیر این صورت، ارتودنسی نامرئی مناسب نیست. برای ارتودنسی کودکان قبل از شروع درمان ارتودنسی، در نظر بگیرید که آیا کودک شما مایل به پیروی از تمام دستورالعمل های مربوطه است یا خیر.

محدودیت استفاده از بریس های نامرئی

قبل از شروع ارتودنسی نامرئی، دندان ها و لثه های شما باید سالم باشند. این به این دلیل است که در صورت استفاده از الاینرها بدون توجه به مشکلات اساسی، خطر پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال افزایش می یابد. کاملاً ضروری است که بیماران در طول این فرآیند یاد بگیرند که چگونه از دندان ها و تراز کننده های خود مراقبت کنند.

دیگر خدمات دکتر وحدتی فر

ارتودنسی نامرئی
خدمات

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان چیست؟ فرقی نمی کند پیر باشید یا جوان، سلامت دندان باید برای همه در اولویت باشد. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن،

ادامه مطلب »
ارتودنسی نامرئی
خدمات

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟ اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، کامپوزیت دندان ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. ونیرها پوسته های نازکی هستند

ادامه مطلب »
ارتودنسی نامرئی
خدمات

طراحی لبخند دیجیتال

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟ طراحی لبخند یک عمل جدید اما ضروری در دندانپزشکی زیبایی است. از زمانی که ارزش داشتن یک لبخند زیبا افزایش یافته

ادامه مطلب »